24/03/2023

W minionym roku Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog wraz z firmą Amazon zrealizowało projekt „Zdolni Odkrywcy”, którego celem było wsparcie szkolnej społeczności w integracji polsko-ukraińskiej. Wybuch wojny u naszych wschodnich sąsiadów postawił polski system oświaty przez bardzo dużym wyzwaniem…

Zależało nam na tym, aby wsparciem objąć jak najwięcej obszarów edukacji, dlatego działania w ramach „Zdolnych Odkrywców” były kierowane do społeczności i polskiej, i ukraińskiej: uczennic i uczniów oraz nauczycielek i nauczycieli.

Jednym z działań był kurs kultury Ukrainy i j. ukraińskiego, który został zorganizowany i zrealizowany przez nasz NODN. Nasz wyjątkowy duet trenerski, Maryna Kaftan oraz Jacek Staniszewski, poprowadzili cykl 10 spotkań online w formie swobodnej (acz konkretnej) wymiany informacji. Poruszono takie tematy jak kultura popularna, święta ukraińskie czy najważniejsze fakty z historii.

Z ogromną dumą i radością zapoznaliśmy się z końcowymi opiniami uczestniczek i uczestników kursu:

Wszystkie informacje dotyczące zainteresowań młodych ludzi były dla mnie bardzo przydatne. Również ogólne przybliżenie kultury ukraińskiej pozwoli mi na lepsze zrozumienie moich uczniów i ich rodzin.

Bardzo merytoryczna wiedza kulturowa. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Na pewno będzie mi przydatna w dalszych działaniach.

W spotkaniach wzięło udział ponad 200 osób, a jeszcze więcej skorzystało z dostępnych nagrań.

Nagrania z rozmów Jacka i Maryny są dostępne tutaj >>>

Podsumowanie projektu „Zdolni Odkrywcy” znajdziesz tutaj >>>